Münafığın Derin Karanlığı

Münafığın Derin Karanlığı Free App

Rated 4.38/5 (13) —  Free Android application by harunyahya

Advertisements

About Münafığın Derin Karanlığı

Bu uygulamanın amacı, 'henüz tövbe etme imkanı varken; tüm münafıklara ve münafık ahlakına benzer tavırlar gösteren insanlara bu önemli gerçekleri hatırlatabilmek'tir. Bu insanların, 'ahirette geri dönüşü olmayan bir azapla karşılaşmadan önce, düşünüp öğüt almalarına ve Allah'a samimi bir kalple iman etmelerine vesile olabilmek'tir. Ahlaksızlıkla, sinsi oyunlarla, şeytani işbirlikleriyle, alçakça tuzaklarla hiçbir şey elde edemeyeceklerini; ve tüm bunların sonunda ellerine tek geçecek olanın, cehennem azabıyla karşılaşmak olduğunu anlatarak onları uyarmaktır. ve onlara, 'eğer tövbe edip de Allah'ı çok derin bir aşkla severlerse ve Allah'ın beğendiği ahlakı yaşarlarsa, dünyada ve ahirette, istedikleri, özlem duydukları her şeyin en güzelini bulacaklarını onlara hatırlatmak'tır.

Ancak şunu da unutmamak gerekir ki, Allah Kuran'da "... Temiz akıl sahiplerinden başkası öğüt alıp-düşünmez." (Bakara Suresi, 269) buyurmuştur. Tüm Kuran ayetlerinde olduğu gibi, münafık ayetlerinin anlatılmasından, 'münafıklık tehlikesine karşı yapılan uyarı ve hatırlatmalardan da tek istifade edebilecek olanlar yalnızca gerçek Müslümanlar'dır. Dolayısıyla bu uygulamada tüm anlatılanlar, -Allah'ın izniyle- Müslümanların Allah'a olan bağlılıklarının ve imanlarının artmasına, ahlaklarının daha da güzelleşmesine vesile olacaktır. The purpose of this application, 'when there is no opportunity to repent; all hypocrites and hypocrites who show similar attitudes to morality, this is hatırlatabilmek important facts. These people, 'Hereafter back before encountering an irreversible punishment is to take advice and olabilmek think to come to faith in God with a sincere heart. Immorality, the insidious game, cooperation with evil, despicable trap with anything they could get; and that all of them will eventually be passed only their hands, telling them to warn that the encounter with perdition. and tell them, 'if you repent and also they like a very deep love of God and they live the moral values ​​of God like, in this world and the hereafter, they want is for them to find you the best of everything they yearn for the reminder.

However, it must not forget that Allah in the Qur'an: "... Good mind-pay heed others have not thought of." (Surat al-Baqara, 269) has revealed. As with all verse, the verse describes the hypocrites, 'against the hypocrisy and the dangers that can only benefit from the reminder of the only true Muslims. Therefore, all those described in this application, to increase the loyalty of Muslims to Allah's will, and faith in God, will be the occasion to further flourish of morality.

Never Miss An Update!

Follow Android Blip on Facebook / Google+


How to Download / Install

Download and install Münafığın Derin Karanlığı version 1.0 on your Android device!
Downloaded 100+ times, content rating: Everyone
Android package: com.andromo.dev267574.app290751, download Münafığın Derin Karanlığı.apk

All Application Badges

Free
downl.
Android
2.3.3+
For everyone
Android app


Oh snap! No comments are available for Münafığın Derin Karanlığı at the moment. Be the first to leave one!

Share The Word!


Rating Distribution

RATING
4.45
13 users

5

4

3

2

1