KMTD 2018

KMTD 2018 Free App

Rated 5.00/5 (2) —  Free Android application by Egesinerji

Advertisements

About KMTD 2018

Değerli Katılımcılar;

Türkiye Kan Merkezleri ve Transfüzyon Derneği, 11 - 15 Mart 2018 tarihinde sizlerle birlikte XI. Ulusal Kan Merkezleri ve Transfüzyon Tıbbı Kongresi'ni gerçekleştireceği için heyecan duymaktadır.

Türkiye Kan Merkezleri ve Transfüzyon Derneği; Sağlık Bakanlığı, Türk Kızılayı, çeşitli üniversite hastaneleri ve Türk Kan Vakfı ile birlikte 1997 yılından bugüne kadar kan merkezi çalışanlarına yönelik 20 ulusal kurs, 10 ulusal kongre, 121 sempozyum ve 2 uluslararası kongre düzenlemiştir.

Kongreler, çalışanların yeniliklerden haberdar olmasının yanı sıra kendi çalışmalarını poster veya sözlü bildiri şeklinde ortaya koydukları bilimsel bir arena olması itibariyle kurslardan biraz daha farklıdır. Bu sayede hem bilgi alışverişini yapıyor hem de ülkemizin kan bankacılığı konusunda nereden nereye geldiğinin bir dökümünü çıkarmış oluyoruz.

Kongre ile eş zamanlı olarak her zamanki gibi temel kurs programı da yer alacaktır. “Temel Kurs”, kan bankacılığı ve transfüzyon tıbbı alanında çalışan ancak bu kurslara ilk kez katılanlara yöneliktir. Katılımcının mesleği ya da görevi önemli değildir. Temel kurs denilmesinin nedeni ise aynı içerikle hazırlanan temel konuların farklı konuşmacılar tarafından katılımcılara aktarılmasıdır. Hedef; bu alanda çalışanlara standart bir başlangıç eğitiminin verilmesidir. İçerik önceki yıllarda yapılan kurslarla aynı olduğundan bu kursa mükerrer katılım önerilmemektedir. İlk defa aramıza katılacak arkadaşlara mutlaka bu kursa katılmalarını öneriyoruz.

Kongrede birbirimizi daha yakından tanıyacak, öğrenecek, öğretecek, tartışacak, eğlenecek ve ülkemiz kan bankacılığının bir adım daha ileri gitmesini sağlayacağız.

Kongre ve Kurs programını tamamlayanlara katılım sertifikaları verilecektir. Tüm kan merkezi çalışanlarının katılımını bekliyoruz. Antalya'da görüşmek dileğiyle. Dear participants;

Turkey Blood Centers and Transfusion Association, 11 - on March 15, 2018 with the first XI. It is excited to be performed by the National Blood Center and Transfusion Medicine Congress.

Turkey Blood Centers and Transfusion Association; Ministry of Health, the Turkish Red Crescent, 20 national courses for the various university hospitals and Blood Foundation of Turkey from 1997 until today with the blood center staff, 10 national congresses, symposiums and 2 has organized 121 international conferences.

Congresses, as well as the employees are aware of any innovation to be a scientific arena, they put their work in the form of posters or oral statement is slightly different as the course. In this way, both information and doing the shopping in blood banking where we are in our country has done a breakdown of where that came from.

As usual basic course program will also take place simultaneously with the Congress. "Basic Course", working in blood banking and transfusion medicine field, but for the first time, participants in these courses. Participant's profession or task is not important. The reason will be known as a main course prepared by different speakers of the same content is conveyed to the participants the basic issues. Target; those working in this field is to provide a standard initial training. Content is the same as in previous years is not recommended course made repeated participation in this course. For the first time absolutely would recommend it to friends join us to participate in this course.

The Congress will recognize each other more closely, to learn, to teach, to discuss, to have fun and to go a step further in our country will provide blood banking.

Congress completed its participation in the programs and courses will be awarded certificates. We expect the participation of all the blood center staff. Hope to see you in Antalya.

Never Miss An Update!

Follow Android Blip on Facebook / Google+


How to Download / Install

Download and install KMTD 2018 version 1.0 on your Android device!
Downloaded 10+ times, content rating: Everyone
Android package: com.egesinerji.kmtd2018, download KMTD 2018.apk

All Application Badges

Free
downl.
Android
4.0+
For everyone
Android app

App History & Updates

What's Changed
KMTD 2018

Oh snap! No comments are available for KMTD 2018 at the moment. Be the first to leave one!

Share The Word!


Rating Distribution

RATING
5.05
2 users

5

4

3

2

1