Uneko 2018

Uneko 2018 Free App

Rated 0.00/5 (0) —  Free Android application by Egesinerji

Advertisements

About Uneko 2018

Sayın Meslektaşlarım,

Her yıl artan katılımcı sayısı ile Türkiye'nin en büyük kongrelerinden biri olan Ulusal Neonatoloji Kongremizin yirmi altıncısını düzenlemekten ve sizleri bu amaçla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne davet etmekten dolayı çok mutluyum. Yeni ve yenilenen kurslarımız, bilimsel ve sosyal programlarımızla yine dopdolu bir kongre hazırladığımıza inanıyorum. Bu yıl “İleri Mekanik Ventilasyon Kursumuzu” güncel ve standart hale getirmek için aylar öncesinden hazırlıklara başladık. Bu alanda çok deneyimli hocalarımızdan oluşan bir komisyon çalışmalarına başladı ve yenilenen ilk kursu da kongrede bizzat kendileri vermek istedi. İki yıl önce çok ilgi gören NAVA kursu bu yıl yeniden yapılacak. Geçen yıl başladığımız ve yüksek talep gören “Non invaziv Ventilasyon” ve " PICC Kateteri Uygulama ve Kullanım Kursu” ve son olarak vazgeçilmezlerimiz olan “Temel Mekanik Ventilasyon Kursu” ve “ Yenidoğanda Güncel Uygulamalar Kursu” bu yıl da devam edecek. Bu yılın en önemli yeniliği ise “Akciğer Ultrasonografi Kursu” olacak. Bu alanda çok deneyimli olan Francesca Raimondi tarafından verilecek kurstan özellikle genç neonatolog arkadaşlarımızın çok yararlanacağını düşünüyoruz. Yenidoğan hemşirelerimiz için geçen yıl başlattığımız ve çok yoğun katılım olan "Yenidoğan Hemşireliğinde Güncel Uygulamalar Kursu” bu yıl da devam edecek. Hemşirelerimiz için yurt dışından gelecek çok deneyimli bir ekip tarafından verilecek olan ve simültane tercümenin de olacağı ‘Yenidoğan Hemşireliği Kursu’ da ikinci bir kurs seçeneği olarak programda yerini alacak.

Bu yıl da kongremizin bilimsel programı 3 tam gün sürecek. Dünyaca tanınmış, alanında söz sahibi yabancı yenidoğan hocalarının daveti ile kongremiz çok zenginleşecek ve "Uluslararası Kongre" ünvanımızı devam ettireceğiz. Ancak tabi ki kongremize en büyük katkıyı, her biri birbirinden değerli ülkemizin yenidoğan hocaları sağlayacak. Kendilerine davetimizi kabul ettikleri ve emekleri için çok teşekkür ediyorum. Bilimsel programımız yine 3 ana salonda yürüyecek. Böylece katılımcılar her zaman ilgilerini çekecek bir konuyu dinleme fırsatı bulacaklar. Bir salonda neonatoloji alanındaki en son gelişme ve bilimsel detayları tartışırken, diğer salonda yenidoğan hizmeti veren yenidoğan uzmanı ve pediatrist arkadaşlarımız sık karşılaştıkları sorunlara, olgu sunumları veya pro-con oturumları ile pratik çözümler bulacaklar. Hemşire oturumları yine hekimlerin de ilgisini çekecek güncel ve pratik konulara yoğunlaşacak. Hemşirelerimiz de kendi oturumları dışında merak ettikleri pek çok konuyu bulabilecek. Forum konularımız yine her kesimin ilgisini çekecek başlıklarda olacak.

Çok değişik alanlardaki ödüllerimiz kongre boyunca sahiplerini bulacak. Üç dalda en iyi sözlü bildiri ödülü, hekimler ve hemşireler için ayrı kategoride olacak şekilde en iyi tartışmalı poster sunumu ödülü, en iyi olgu sunumu ödülü ve ayrıca en iyi yayınlanmış makale ve en iyi proje ödülleri de sahiplerini bulacak. Bu yıl yurt dışı burs sınavını kongremiz sırasında yapacağız ve kazanan 3 kişiyi de yine kongre sırasında duyuracağız.

Bu yıl kongremizi ilk kez Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde düzenleyeceğiz. Bu seçimdeki en büyük etken yapım aşamasında gördüğümüz kongre otelimizin, hem büyüklük hem de kalite olarak bizlere çok iyi hizmet vereceğine olan inancımızdı. Çok büyük bir kongre merkezine sahip olan otelde hazırladığımız sürpriz sosyal programlarımız için de çok iyi olanaklar bulacağız.

Hepinizi tercihinizden dolayı mutlu olacağınız, hem bilimsel hem de sosyal yönden aradığınız her şeyi bulacağınız bir kongre olacağına gönülden inandığım UNEKO 26’ya davet ediyorum.

Sevgi ve saygıyla,

Prof. Esin KOÇ
Kongre Başkanı Dear Colleagues,

With the increasing number of participants each year to organize Turkey's twenty-sixth of our National Neonatology Congress, one of the largest convention and I am very happy to invite you to this purpose because of the Turkish Republic of Northern Cyprus. New and renewed our course, we still believe that our scientific and social program sets the stage convention. This year, "Mechanical Ventilation our advanced course" to make the current standard and they began to prepare months in advance. This area began to commission a study of our very experienced teacher and renewed first course he wanted to give themselves at the congress. NAVA course two years ago will be very interested in seeing again this year. We started last year, and high-demand "Non-invasive Ventilation" and "PICC catheter Implementation and Use Course" and that we finally indispensable "Basic Mechanical Ventilation Course" and "Newborn Current Practices Course" will continue this year. The most important novelty of this year the "Lung Ultrasonography course" will be. we think especially in this area of ​​the course will be taught by highly experienced Francesca Raimondi will benefit many of our young neonatologists friends. we started last year for the newborn Our nurses and a very high participation "Current Practices course in Neonatal Nursing" will continue this year. Our nurses come from abroad to be given by a team of highly experienced and simultaneous translation will be from 'Neonatal Nursing Course' will take place in the program as a second course options.

This year, the scientific program of the congress 3 full days. World-renowned, our congress with an invitation to have a voice in the field of foreign newborn teacher too will prosper and the "International Convention" We will continue our ünver. But of course the biggest contribution to our Congress, each teacher will ensure that our precious newborn from another country. Thank you very much for having accepted our invitation to them and their efforts. Our scientific program will walk again in three main hall. Thus, participants will find the opportunity to hear a topic will draw attention always. the latest developments and discussing scientific details in the field of neonatology at a hall that services the newborn in other halls neonatologists and pediatricians our friends to the problems they face often will find practical solutions to case reports or pro-con sessions. Nurse sessions will focus on current and practical issues still attract the attention of physicians. Our nurses also said they were curious to find many outside of their sessions. Our forum topic will again be in the title that will appeal to everyone.

Our award during the congress in various fields will find their owners. best oral presentation award in three categories, physicians and nurses are the best questionable for to be in a separate category poster presentation award, to find the best case presentation award and also the best articles published and the best project of its owners. During the congress we will do our overseas scholarship exams this year and we will announce the winner of 3 people during the convention anyway.

This year the congress will organize our first time in the Turkish Republic of Northern Cyprus. This congress construction of our hotel we saw the biggest factor in the election, both magnitude was our belief that we will give very good service to the quality. We have prepared a very large convention center hotel having social programs for our surprise we also found very good facilities.

You'll be happy you all for your choice, a convention would be willing to both scientific and social aspects'll find everything you're looking for I believe I invite UNEKO 26.

With love and respect,

Professor Inspire KOC
Congress President

Never Miss An Update!

Follow Android Blip on Facebook / Google+


How to Download / Install

Download and install Uneko 2018 version 1.6.2 on your Android device!
Downloaded 1+ times, content rating: Everyone
Android package: com.egesinerji.uneko2018, download Uneko 2018.apk

All Application Badges

Free
downl.
Android
4.0+
For everyone
Android app

App History & Updates

What's Changed
Uneko 2018

Oh snap! No comments are available for Uneko 2018 at the moment. Be the first to leave one!

Share The Word!


Rating Distribution

RATING
0.05
0 users

5

4

3

2

1