Fonet MCA

Fonet MCA Free App

Rated 5.00/5 (1) —  Free Android application by FONET Bilgi Teknolojileri A.Ş.

Advertisements

About Fonet MCA

Ülkemizde birçok Sağlık Kurumu, Fonet’in çözümleriyle çalışmaktadır. FONET HBYS; Kamu Hastaneleri ve Özel Sağlık kurumlarının ihtiyacı olan idari, tıbbi ve finansal bilgi entegrasyonunu sunan; organizasyon etkinliğini arttıran, bu sayede kolay yönetilebilir bilgi bütünlüğü oluşturan bilgi sistemidir.

FONET HBYS, yüksek teknolojisi, güvenilir, esnek, yönetilebilir, hızlı ve kolay kullanımlı yapısı ile kurumunuzun tüm bilgi sistemi ihtiyaçlarını karşılar.

FONET HBYS;
Ara yüzlerindeki esnekliği, sadeliği ve anlaşılabilir yapısı sayesinde kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

İş kuralları ile güçlendirilmiş Veri giriş alanlarıyla kullanıcıların eksik veya yanlış bilgi girişi yapmalarını engellemektedir.

Otomatik yedek alma özelliği sayesinde, verilerinizin her türlü sistem sorunu, yangın, sel gibi olağanüstü durumlara karşı güvende olmasını sağlamaktadır.

Telefon çağrı merkezi, SMS, Internet, Kiosk, IVR randevu sistemleri ile çalışmaktadır.

Radyolojik Görüntü Arşivleme ve İletişim Sistemleri (PACS) bulunmaktadır.
Alınan tüm raporlar, gruplanabilmekte, rapor çıktıları kullanıcı tarafından tasarlanabilmekte, dış ortamlara (Word, Excel, PDF, HTML vb..) veri aktarılabilmekte ve istenen rapor grafiksel olarak da görüntülenebilmektedir.

SMS teknolojisi etkin biçimde kullanılarak, yönetici istatistik özetleri belirtilen kişilerin cep telefonlarına SMS ile bildirilmektedir, ayrıca sistem üzerindeki anormal durumlarda da sistem sorumlusu SMS ile uyarılabilmektedir.

Web teknolojileri kullanılarak, tetkik sonuçları görüntülenebilmekte ve raporlama yapılabilmektedir.

HL7 desteği sayesinde, diğer veritabanlarıyla veri alışverişi yapılabilmektedir.

H2H( Hospital To Hospital) sistemi ile diğer sağlık kurumları arasında hasta kayıt transferi,bilgi paylaşımı ve iletişim kurabilmektedir.

Gerek kurum içi, gerekse kurum dışındaki sistemler (Medula, Sağlık-NET,Tele Tıp,MHRS vb..) ile tam entegrasyon sağlamaktadır.

XML teknolojisi ile masaüstü uygulamasının sağladığı hız, güven ve pratik klanlımdan hiçbir ödün vermeden, internet üzerinden web uygulaması gibi çalışabilmektedir. In our country, many Institutes of Health is working with the Fonet solutions. HIS FONET; Public hospitals and private health institutions in need of administrative, offering medical and financial information integration; The increase organizational effectiveness, so that information is easily manageable integrity of knowledge systems.

HIS FONET, high technology, reliable, flexible, manageable, fast and easy to use with your organization's structure meets all the information system needs.

HIS FONET;
The flexibility of the interface, simplicity and ease of use thanks to provide understandable structure.

Business users with enhanced data entry field with no missing or incorrect rules prevent the entry of information.

Thanks to the automatic back-up feature, your data in any system problems, fires, is to ensure that safe against emergencies such as floods.

Telephone call center, SMS, Internet, Kiosk, has been working with IVR systems appointments.

Radiological Picture Archiving and Communication Systems (PACS).
All reports received, can be grouped, report printouts can be designed by the user, the external environment (Word, Excel, PDF, HTML, etc ..) required reports and data can be transferred can be displayed graphically.

using SMS technology effectively, manage summary statistics are reported by SMS to the mobile phones of the specified person can also be alerted by the system responsible for SMS in abnormal situations on the system.

using Web technologies, test results can be displayed and reporting can be performed.

Through HL7 support, data can be exchanged with other databases.

H2H (Hospital To Hospital) other health institutions with the system include patient records transfer, information sharing and communication can be established.

Both premises, systems that outside the institution (Medulla, Health-NET, Tele Medicine, CHAS etc ..) provides full integration with.

speed provided by desktop applications with XML technology, trust and practical without sacrificing my clans may operate as web applications on the internet.

Never Miss An Update!

Follow Android Blip on Facebook / Google+


How to Download / Install

Download and install Fonet MCA version 1.3 on your Android device!
Downloaded 100+ times, content rating: Everyone
Android package: com.fonetyazilim.fonethbysweb, download Fonet MCA.apk

All Application Badges

Free
downl.
Android
4.0.3+
For everyone
Android app

App History & Updates

What's Changed
Bu güncelleme ile;
Hemşirelik -> Hemşire Gözlem İşlemleri,
Klinik -> Tedavi Doğrulama işlemleri eklendi, (Barkot okutulabilmesi için kamera izni gerektirmektedir.)
Poliklinik ve Klinik düzenlemeleri,
Genel performans düzenlemeleri
eklenmiştir.

Oh snap! No comments are available for Fonet MCA at the moment. Be the first to leave one!

Share The Word!


Rating Distribution

RATING
5.05
1 users

5

4

3

2

1