قرآن کریم (جزء یک)

قرآن کریم (جزء یک) Free App

Rated 0.00/5 (0) —  Free Android application by danialkory

Advertisements

About قرآن کریم (جزء یک)

جزء یکم قرآن کریم که مشتمل بر دو سوره است تقدیم شما عزیزان می شود .

این برنامه شامل متن , معنی و همراه با صوت می باشد .

سوره الفاتحه 

تعداد آیات:   7 آیه

مکی یا مدنی: مکی

نام های دیگر سوره: فاتحة الکتاب، ام الکتاب، ام القرآن، سبع المثانی، وافیه، شافیه، کافیه، صلوة، حمد،  ...

فضائل سوره :

امیرالمومنین علیه السلام فرمود: از پیغمبر خدا صلی الله علیه وآله وسلم شنیدم که فرمود: به تحقیق خدای متعال به من گفته: ای محمد به تو هفت آیه از مثانی و قرآن عظیم داده ایم. پس فاتحه الکتاب را جدا کرد و بر من منت گذاشت آن را در برابر قرآن عظیم قرار داد». و به تحقیق فاتحه الکتاب بهترین چیزی است که در گنج های عرش است و خدای عزوجل این سوره را به طور اختصاصی به محمد داد و بدین سبب او را با عزت کرد و هیچ یک از پیغمبرانش را با او در این فضیلت شریک نکرده ست به جز سلیمان که خدای تعالی به او «بسم الله الرحمن الرحیم» را از فاتحه الکتاب داده است و از بلقیس حکایت کرده  که گفت: به درستی که نوشته ای عزیز و گرامی از سلیمان به من رسیده است و نوشته این است  که هر کس  «بسم الله الرحمن الرحیم» را بخواند  و به محمد و دوستی اهل بیت او اعتقادداشته باشد و ایمان قلبی و ظاهری به ایشان داشته باشد خداوند به ازای هر حرفی که از آن سوره پاداش و ثوابی بهتز از دنیا و انچه از مال ها و خوبی ها در آن است به او می دهد و کسی که به صوت خواننده این سوره گوش دهد ثوابش مانند کسی است که این سوره را می خواند پس هر یک از شما باید بسیار کوشش کند تا ین ثواب و پاداش را به دست آورد که غنیمیتی است که نباید از آن گذشت تا حسرت و افسوس آن بماند.

سوره بقره

تعداد آیات:286 آیه

مکی یا مدنی: مدنی

نام های دیگر سوره: فسطاط القرآن

فضائل سوره :

هر کس سوره بقره را بخواند درود  و رحمت خدا بر اوست و خدا پاداش کسی را به او می دهد که یک سال در راه خدا جنگیده باشد و از اسلام دفاع کرده باشد. The first component consists of two verses of Quran that will be presented to your loved ones.

Featuring text, means and with sound.

Surah Al-Fatiha

The number of verses: 7 verse

Or civil Maki: Maki

Other names Chapter: invalid Book, Mother of the Book, Umm Al-Qura, Lupine Almsany, Vafyh, Shafyh, enough, meaning of, Hamad, ...

Chapter virtues:

Imam (as) said: The Prophet (pbuh) heard Allah said: to study God said to me: O Muhammad you have seven verses of the bladder and the great Quran. The introduction of the Book be removed and the text I had to put it in the Quran. " And researched the Fatiha of the Book the best thing in the treasures of heaven and Allah Almighty this chapter is dedicated to Muhammad and because he has dignity, and none of the messengers with him on this virtue partner has set apart Solomon that God gave him "the name of God" from the beginning of the Book is the queen of Sheba tale has said correctly that entries dear Solomon come to me and wrote that everyone "Bismillah Rahman al-Rahim "read and friendship to Muhammad and his family and Atqaddashth have faith and look to God for every word that he sur The reward and the reward Bhtz of the world and what property and good in it gives him and who sound singer of the surah listen rewarded like him who this chapter reads every one of you should be very trying the yen gained to reward the Ghnymyty that should be passed to sorrow and regret it.

Baqare Sura

The number of verses: verse 286

Maki or civil: civil

Other names Chapter: al-Fustat

Chapter virtues:

Anyone who read Surah Baqarah peace and blessings be upon him, God gives him the reward of someone who fought a year in the way of Allah and Islam is defended.

Never Miss An Update!

Follow Android Blip on Facebook / Google+


How to Download / Install

Download and install قرآن کریم (جزء یک) version 1_w12 on your Android device!
Downloaded 10+ times, content rating: Everyone
Android package: com.hooman.quran_joz1, download قرآن کریم (جزء یک).apk

All Application Badges

Free
downl.
Android
3.0+
For everyone
Android app


Oh snap! No comments are available for قرآن کریم (جزء یک) at the moment. Be the first to leave one!

Share The Word!


Rating Distribution

RATING
0.05
0 users

5

4

3

2

1