Migros B2B Mobile

Migros B2B Mobile Free App

Rated 5.00/5 (5) —  Free Android application by Migros

Advertisements

About Migros B2B Mobile

Migros'un ve tedarikçilerin birlikte yapmış oldukları operasyonların yönetildiği ve bu operasyonlara ait tüm bilgi akışının yönlendirildiği, elektronik iş platformudur.
Teknoloji, küreselleşen dünya ekonomisinde rekabet gücü yaratmanın ve bu gücü muhafaza etmenin en önemli kaynağı haline gelmiştir. Bu noktada, şirketler açısından kritik olan doğru ve şirket süreçlerine katma değer yaratacak teknolojiyi geliştirip kullanmaktır. Bu bilinçle, Türk perakende sektöründe ilklerin öncüsü olan Migros, sektörde önemli bir çığır açacağını düşündüğümüz BUSINESS TO BUSINESS (B2B) UYGULAMASINI 2000 yılı Kasım ayında sektörün hizmetine sunmuştur. Migros bugün itibari ile 1300 firma ile toplam satın almasının %90’ını B2B sistemi üzerinden gerçekleştirmektedir.
B2B’yi bir iş yapma felsefesi olarak görmenin ötesinde, gelecekle ilgili oluşumların düşünülenden daha yakın bir sürede ülke ticaretinde hayata geçirilmesi için önemli bir katalizör olarak değerlendirmekteyiz. Bu kapsamda, bir çok firma için yıllardır tartışılan, analiz edilen Tedarikçiler Tarafından Stok Yönetimi (Vendor Managed Inventory-VMI), Ortak Tahmin, Planlama ve Sipariş Yenileme (Collobarative Forecasting and Planning for Replenishment-CFPR), B2B üzerinden Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM on B2B) konseptlerinin çok kısa sürede uygulama alanı bulması mümkün olacaktır Migros 'and suppliers' operations are managed together and they have done all of the information flow is directed to the operation of, electronic business platforms.
Technology, globalization, the creation of the competitiveness in the world economy and maintain the power factor has become the most important resource. At this point, the company will create added value and company processes that are critical in terms of the right to use and develop the technology. With this in mind, a pioneer in the Turkish retail sector, Migros, we believe the sector will lead to a significant breakthrough in the Business to Business (B2B) Applications submitted in November 2000 the services sector. As of 1300, Migros today the purchase of 90% of total company carries over the B2B system.
Beyond seeing it as a philosophy of doing business b2b'y, future formation of a more recent period than previously believed about the country we trade as an important catalyst for implementation. In this context, the discussion over the years for many companies, analyzed Suppliers by Inventory Management (Vendor Managed Inventory-VMI), a Joint Forecasting, Planning and Order Restoration (Collobarativ the Forecasting and Planning for Replenishment-CFP's), Customer Relationship Management via B2B (CRM ten B2B) find applications in a very short time you will be able to concept

Never Miss An Update!

Follow Android Blip on Facebook / Google+


Download / Install

Download and install Migros B2B Mobile version 2.0.1 on your Android device!
APK Size: 2 MB, downloaded 100+ times, content rating: Not rated
Android package: com.obase.b2b.mobile, download Migros B2B Mobile.apk

All Application Badges

Free
downl.
Android
4.0.3+
n/a
Not
rated
Android app

App History & Updates

What's Changed
StateReport page has been added.
StateReport criteria page added.

Oh snap! No comments are available for Migros B2B Mobile at the moment. Be the first to leave one!

Share The Word!


Rating Distribution

RATING
5.05
5 users

5

4

3

2

1