Tornado Rafting - Manavgat Köprülü Kanyon Rafting

Tornado Rafting - Manavgat Köprülü Kanyon Rafting Free App

Rated 5.00/5 (11) —  Free Android application by WeAppers - Customer Apps

Advertisements

About Tornado Rafting - Manavgat Köprülü Kanyon Rafting

Heyecanını Erteleme !

Manavgat Köprülü Kanyon'da adrenalin tavan yapacak !

Coşkun sularda rafting, kanyon yürüyüşü, çelik halatta kayma, doğa yürüyüşü ve çadırda konaklama keyfini yaşa !

Rafting Türkiye eski milli takım kaptanı BEKİR ÜNAL rehberliğinde adrenalini yakala !

Tornado Rafting; 1995 Yılında, Türkiye Rafting Milli Takım Kaptanlığı ve rafting eğitmenliği yapmış ve bu alanda pek çok madalya almış olan BEKİR ÜNAL tarafından kurulmuştur.

Firmamız; Antalya Manavgat Köprülü Kanyon’da, rafting, kanyon yürüyüşü, çelik halattan kayma, doğa yürüyüşü hizmetleri vermektedir. Ayrıca, 250 kişilik restoranımız ve 150 çadır kurma kapasiteli alanımızla yerli ve yabancı misafirlerimize hizmet etmekteyiz.

Bunun yanında; 2005 yılından bu yana rafting malzemeleri imalatı yaparak yurt içinde ve yurt dışında rafting faaliyeti yürüten firmalara satışını sağlıyoruz.

Tüm rafting ekipmanlarımız, yerli imkanlarla Türkiye’de üretilmektedir.

BEKİR ÜNAL

1980 Manavgat Karabük köyü doğumlu Bekir Ünal, 1993 yılında safety / kurtarıcı olarak başladığı rafting sporunda, 1994 yılında rafting bot kaptanlığı görevine gelmiş ve uzun yıllar bot kaptanı ve rafting işletmecisi olarak faaliyet yürütmüştür.

1996 – 1998 yılları arasında rafting sporu Türkiye’de yeni yeni tanındığı için, rafting yapılabilecek ırmaklar hususunda araştırmalara başlamış ve raftinge uygun olan yerlerde bölge halkını rafting sporu hakkında bilinçlendirerek onları rafting işletmeciliği ve rafting turizmine teşvik etmiştir.

2003 Yılında Rafting ve Kano Federasyonu’nun kurulmasına öncülük ederek, Mega Rafting Klübü’nü kurmuştur.

Daha sonra federasyon tarafından organize edilen rafting yarışmalarına katılmaya başlamış ve nihayet 2006 yılında Rafting Türkiye Milli Takım Kaptanı olmuştur.

Milli Takımla birlikte dünyanın pek çok ülkesinde yarışmalara katılmıştır.

Rafting sporunun Türkiye’de yaygınlaşmasına büyük katkıları olan Bekir Ünal halen Mega Rafting Klübü ve Tornado Rafting ile rafting işletmeciliği faaliyetlerini sürdürmektedir.

Güvenlik

Rafting sporu, kalp rahatsızlığı bulunan kişiler ve hamile olan bayanlar haricinde 7 den 70 e her yaşta insan tarafından rahatlıkla yapılabilir.

Irmaklar rafting sporu açısından ırmak debisi, ırmak eğimi ve ırmak yatağının coğrafi özelliklerine göre 1 ile 5,5 arasında derecelendirilmektedir.

Profesyonel rafting sporcusu olmayan kişiler, 1 – 3 zorluk derecesi arasındaki ırmaklarda, bot kaptanı ve gerekli ekipmanlar eşliğinde rahatlıkla ve güven içerisinde rafting yapabilirler.

Tornado Raftingin hizmet verdiği Köprü Çayı, zorluk açısından 2 – 2,5 dereceleri arasında olup, uzman ve deneyimli bot kaptanlarımız ve güvenilir, düzen olarak bakımları yapılmış rafting ekipmanları ile rahatlıkla rafting yapabilirsiniz.

TORNADO RAFTİNG

Pelitdibi Mevki, 07500 Manavgat/Antalya

GSM: 0530 458 43 02 Postponement of the excitement!

Koprulu Canyon in Manavgat ceiling will make the adrenaline!

Coates water rafting, canyoning, shifts in the steel rope, hiking and tent accommodation Enjoy!

Turkey captures the adrenaline rafting in the former national team captain BEKİR ÜNALAN guidance!

Tornado rafting; In 1995, Turkey has made Rafting National Team captain and rafting instructor and BEK who have received so many medals in this field is established by Ünal.

Our company; Manavgat in Antalya Koprulu Canyon rafting, canyoning, steel rope from slipping offers hiking services. In addition, 250 people in our restaurant and we serve our local and international guests our field of capacity building 150 tents.

Besides; Since 2005 rafting equipment by producing domestically and abroad, we provide the sales to companies conducting rafting activities.

All our rafting equipment is manufactured in Turkey with local facilities.

BEK ÜNALAN

1980 Manavgat Karabük village born Bekir Ünal, in 1993, safety / savior as he started in rafting, in 1994, he came to the rafting boat captaincy duties for many years and boat captain and carried out activities as rafting operators.

1996 - rafting in 1998 for the newly recognized in Turkey, have lArA başla research on river issues that can be done rafting and raise awareness about local people rafting where appropriate rafting has encouraged them to rafting operations and rafting tourism.

In 2003, he led the establishment of the Rafting and Canoeing Federation has established the Mega Rafting club.

He then started to participate in competitions organized by the federation and finally became Rafting Rafting Turkey National Team Captain in 2006.

In many countries of the world he participated in the contest with the National Team.

Begin with the largest contribution to the expansion of the sport rafting in Turkey is still Unal Mega Rafting and Tornado Club continues its activities with rafting rafting operations.

Security

Rafting, except for people with heart conditions and pregnant women from 7 to 70 can be done easily by people of all ages.

River rafting rivers flow terms, the slope of the river and the river bed is graded between 1 and 5.5 according to the geographical features.

Professional rafting persons who are not athletes, 1 - 3, in the river between the degree of difficulty, they can go rafting in boats accompanied the captain and the necessary equipment easily and trust.

Bridge River Rafting served Tornado is between 2 - 2,5 degrees in terms of difficulty, our qualified and experienced boat captains and reliable, you can go rafting rafting equipment made easily with the maintenance order.

TORNADO RAFTING

Pelitdib the outskirts, 07500 Manavgat / Antalya

GSM: 0530 458 43 02

Never Miss An Update!

Follow Android Blip on Facebook / Google+


How to Download / Install

Download and install Tornado Rafting - Manavgat Köprülü Kanyon Rafting version 1.03 on your Android device!
Downloaded 10+ times, content rating: Not rated
Android package: com.weappers.tornado, download Tornado Rafting - Manavgat Köprülü Kanyon Rafting.apk

All Application Badges

Free
downl.
Android
4.0.3+
n/a
Not
rated
Android app

App History & Updates

What's Changed
Tornado Rafting

Oh snap! No comments are available for Tornado Rafting - Manavgat Köprülü Kanyon Rafting at the moment. Be the first to leave one!

Share The Word!


Rating Distribution

RATING
5.05
11 users

5

4

3

2

1