VetAsistanı

VetAsistanı Free App

Rated 4.55/5 (93) —  Free Android application by Mahmut YAZGAN

Advertisements

About VetAsistanı

Vet.Asistanı
(Veteriner Yardımcısı)
(Teşhis Destek Sistemi)
(Semptomlardan Tanıya)
Veteriner analitik sistemle tanı
Veteriner analitik sistem ile semptomlardan tanıya
Veteriner analitik semptom irdeleme sistemiyle tanı

Genç veteriner klinisyenlerinin sahada en sık karşılaştıkları sorun hastalıkların differensiyel diyagnozunda aynı anda birçok hastalığı düşünememeleridir. Bu durum bazen bir klinik işaretin gözden kaçırılmasına ve sonuçta da yanlış teşhislere sebep olmaktadır.

Hayvan hastalıklarında görülen klinik ve/veya laboratuvar belirtilerin bilgisayar ekranından seçilerek differensiyel diyagnoza götüren bir bilgisayar programının olmasının yararlı olacağını düşünerek Vet.Asistanı hazırlanmıştır.

Vet.Asistanı ile (Sığır, Koyun-Keçi ve Kedi-Köpek) hastalıklarının etiyolojileri, semptomları, ayırıcı tanıları, sağaltımları ve korunmaları ile ilgili özet bilgiye ulaşılabilinmektedir.

Vet.Asistanı ile (Sığır, Koyun-Keçi ve Kedi-Köpek) hayvan türlerine ait kayıtlı hastalıkların klinik ve/veya laboratuvar semptomlarından seçim yapılarak hastalıklar arasında karşılaştırma yolu ile seçilen semptomlara en uygun hastalıklar olma olasılıklarıyla ( % yüzdesel oranlarıyla ) ve hastalıklar hakkında özet bilgiye kısa sürede ulaşılabilinmektedir.

Vet.Asistanı içerisindeki İlaç Rehberi ile Etken Madde, Kullanım Yeri ve Spesiyalite isimlerinden kolaylıkla arama yapabilirsiniz.

Vet.Asistanı, başta veteriner fakültesi öğrencileri için interaktif eğitici olmak üzere genç veteriner hekimlerin teşhis ve tedavide en doğru ve çabuk sonuca varabilmelerini sağlayan bir programdır.

Gelişmeler için web sayfasını takip ediniz. : www.vetasistani.com NEW vet.asist
(Veterinary Assistant)
(Diagnostic Support System)
(Diagnosis of symptoms)
with veterinary diagnostic analytical system
A diagnosis of the symptoms of veterinary analytical system
Veterinary examine symptoms diagnosed by analytical system

Young veterinary clinicians in the field of Differential diagnosis of the most common problems faced by the disease inability to simultaneously consider many diseases. This sometimes leads to a clinical sign be overlooked, resulting in misdiagnosis.

Animal diseases in the clinical and / or laboratory signs of selecting from the computer screen thinking it would be useful to have a computer program that takes vet.asist Differential diagnosis has been prepared.

With new vet.asist (cattle, sheep, goat and cat-dog) the etiology of the disease, symptoms, differential diagnosis, treatment and prevention are accessed with an overview about.

With vet.asist NEW (cattle, sheep, goat and Cat-Dog) clinics registered diseases of animal species and / or the choice of laboratory symptoms of the disease include way of comparison with the probability of being the most suitable diseases to selected symptoms (% of percentages) and summary information about diseases it is reachable in a short time.

NEW vet.asist in the Medication Guide with the Agent, use the place and you can easily search the names specialties.

NEW vet.asist is a program that enables the most accurate and quick results in the diagnosis and treatment of young veterinarians, including interactive tutorials for students of veterinary medicine in particular.

Follow the web page for further developments. : I www.vetasistani.co

How to Download / Install

Download and install VetAsistanı version 1.9 on your Android device!
Downloaded 1,000+ times, content rating: Everyone
Android package: myazgan.vethek.com.vetasistani, download VetAsistanı.apk

All Application Badges

Free
downl.
Android
4.0.3+
For everyone
Android app

App History & Updates

What's Changed
Özel Kütüphane Modülü eklendi. Programın, Kütüphane Dosyalarına erişimi için izin vermeniz gerekli. Bu Program Yalnızca Veteriner Hekim ve Veteriner Fakültesi Öğrencilerinin üyeliği ile çalışmaktadır. Uygulamanın çalışabilmesi için: Telefonunuzun Ayarlar---Uygulamalar---Vet.Asistanı---İzinler bölümünde-- Telefon bilgilerine erişim iznini onaylamanız (açmanız) gerekmektedir. Giriş yapmakta zorlanırsanız iletisim@vetasistani.com ile iletişime geçebilirsiniz.

Oh snap! No comments are available for VetAsistanı at the moment. Be the first to leave one!

Share The Word!


Rating Distribution

RATING
4.65
93 users

5

4

3

2

1