A' dan Z' ye Ülkeler

A' dan Z' ye Ülkeler Free App

Rated 4.80/5 (5) —  Free Android application by Ozan Böyük

About A' dan Z' ye Ülkeler

Ülkelerin başkentlerinden, Dünya üzerinde nerede olduklarına kadar her türlü bilgiyi bu uygulamada bulabilirsiniz. Bu uygulamayı yazmamdaki amaç Dünya üzerindeki milletler hakkındaki merakım olmuştur. Adını dahi duymadığımız ülkeler, toplululuklar varmış. Bu ülkeler hakkındaki bilgileri okumak oldukça eğlenceli ve şaşırtıcı.
A' dan Z' ye tüm ülkeler hakkındaki bilgilere vikipedi üzerinden ulaşılmaktadır. Uygulama ayrıca ülkelerin başkentleri hakkında bir genel kültür sağlamaktadır. Benim açımdan böyle oldu en azından :) Uygulamayı kullanırken kendinize oha böyle bir ülkede mi varmış diyeceksiniz.

*Uygulamayı yazarken okunuşu hoşuma en çok giden ülke "Nikaragua" oldu.
**İsmi en komik ülke "Yeşil Burun" diyebilirim. :)
***Olimpiyatlardan ve Dünya Şampiyonaları' nda sıkça duyduğumuz ama hakkında hiçbir şey bilmediğimiz "Trinidad ve Tobago" ve bunun gibi birçok ülke hakkındaki bilgiler için uygulayı indirin , keyif alacaksınız .

The capital of the country, where all kinds of information as they are in the world you can find in this application. I am writing this application has been my curiosity about the nations on earth. The countries we even heard the name, there's Societies. Read the information on these countries are quite fun and amazing.
         A to Z all over the country are reaching out information about the wikipedia. The application also provides a general knowledge about the capitals of the country. My point was that you say to yourself while using the least :) Application has been oh Is there such a country.

* Practice writing pronounced like most leading countries "Nicaragua" was.
** Name of the funniest country "Cape Verde" I say. :)
*** From Olympic and World Championships' in that we know nothing about, but we frequently hear about "Trinidad and Tobago" and download as many countries apply for information about it, you'll enjoy.

Never Miss An Update!

Follow Android Blip on Facebook / Google+


Download / Install

Download and install A' dan Z' ye Ülkeler version 1.0 on your Android device!
APK Size: 2.9 MB, downloaded 100+ times, content rating: Not rated
Android package: oyun.ozan.ulkeler, download A' dan Z' ye Ülkeler.apk

All Application Badges

Free
downl.
Android
2.3+
n/a
Not
rated
Android app

Share The Word!


Rating Distribution

RATING
4.85
5 users

5

4

3

2

1