Lokum FM

Lokum FM Free App

Rated 4.65/5 (20) —  Free Android application by Play Medya

Advertisements

About Lokum FM

Lokum FM, tüm Türkiye'de bilinen bir radyo markasıdır. 10 ocak 2011'den itibaren Adana'dan 95.7 frekansından yayına başlamıştır. Çok kısa bir sürede Adana'nın en çok dinlenen radyosu olmuştur. Ipsos KMG radyo ölçüm sistemi raporlarında sürekli olarak en çok dinlenen radyo olmuştur.

Lokum FM'in yayın akışı Müzik yayınları, haber ve spordan oluşmaktadır. Müzik tarzı karmadır, haberlerde yerel haberler verilmektedir, sporda ise naklen maç yayınları yer almaktadır. Şu anda Adana'da Canlı Yayın aracına sahip tek radyo istasyonudur. Adana'da dışarıdan stüdyoya yüksek ses kalitesiyle ilk canlı yayını Lokum FM gerçekleştirmiştir. Bir çok önemli gelişmeyi canlı yayın aracıyla anında dinleyicilerine duyurmuştur, 2010-2011 sezonundan itibaren deplasmandan ve Adana'dan yayınladığı maçlar anlatımı ve ses kalitesiyle büyük beğeni toplamıştır.

Lokum FM, Van'dan İstanbul'a, Fethiye'den Mardin'e, Trabzon'dan Çanakkale'ye kadar 50'nin üzerinde şehirden yaptığı canlı yayınlarla Adana'da bir ilki gerçekleştirmiştir. Lokum FM, genç yönetimi ve çalışanlarıyla 2015'te de yepyeni projelerle, kaliteden ödün vermeden yine zirveyi elden bırakmayacak. Delight FM radio is an all-known brand in Turkey. From 10 January 2011 began broadcasting frequencies from 95.7 to Adana. In a very short time it became the most listened radio in Adana. Ipsos KMG has always been the most listened to radio reports in radio measurement system.

Delight FM streaming music broadcasts consist of news and sports. Music style is mixed, in the news are local news, sports are included in the live match broadcasts. Currently, the only radio station in Adana with Live tool. In Adana, the first live broadcast with high quality sound outside the studio realized Delight FM. One very important development has announced the immediate audience with the live broadcast, the 2010-2011 season and the match away from Adana was published to great acclaim with narration and sound quality.

Delight FM, Van, Istanbul, Mardin from Fethiye, up to the Dardanelles from Trabzon to Adana made the city more than 50 live broadcast has achieved a first. Delight FM, the young management and employees with new projects in 2015, will leave the summit still achieved without compromising quality.

Never Miss An Update!

Follow Android Blip on Facebook / Google+


How to Download / Install

Download and install Lokum FM version 2.8 on your Android device!
Downloaded 1,000+ times, content rating: Everyone
Android package: play.cihan.radyo, download Lokum FM.apk

All Application Badges

Free
downl.
Android
2.3+
For everyone
Android app

App History & Updates

More downloads  Lokum FM reached 1 000 - 5 000 downloads
More downloads  Lokum FM reached 500 - 1 000 downloads

What are users saying about Lokum FM

S70%
by S####:

This app is So simple , but lovely indeed


Share The Word!


Rating Distribution

RATING
4.75
20 users

5

4

3

2

1