Kırmızı Başlıklı Kız

Kırmızı Başlıklı Kız Free App

Rated 3.41/5 (27) —  Free Android application by BETEK BOYA VE KIMYA SANAYI A S

Advertisements

About Kırmızı Başlıklı Kız

Dünyanın hemen her yerinde çocuklara neredeyse yüz elli yıldır anlatılan ya da okunan Kırmızı Başlıklı Kız masalı, kitle iletişim araçları hâkimiyetindeki günümüzde de popülaritesini korumayı başarıyor. Bu anonim masalın farklı versiyonları, farklı ülkelerde, farklı adlar altında anlatılmış olsa da çocuklar tarafından hep aynı beğeni ve heyecanla dinleniyor.

Çocuklara anne-baba sözü dinleyerek dış dünyada karşılaşılabilecek tehlikelerden kaçınmayı, dikkatli ve akıllı davranarak yanlış kararlar almaktan sakınmayı öğütleyen masalın genellikle çocuklar tarafından en sevilen bölümü, kitabı okuyan kişiyle karşılıklı tekerleme gibi söylenebilecek ve oyuna dönüştürülebilecek soru cevap bölümleridir.

Çocukların anne-baba ve sevdikleriyle birlikte okuması için tasarladığımız, mutlu sonla biten bu bol görselli aplikasyon, Türkçe ve İngilizce olarak seslendirildi . Ayrıca aplikasyon, çocuğunuzun masalı daha sonra tekrar dinleyebilmesi için okurken sesinizi kaydetme olanağı da sunuyor. Masal okumayı daha da keyifli hale getirecek, kitaptan yola çıkılarak tasarlanan ilgi çekici ve renklerin dünyasını tanıtan oyunlar ise masalın ardından çocuğunuzun öğrenirken eğlenmesini sağlamak amacıyla hazırlandı.

Keyifli okumalar ve oyunlar! Almost every part of the world's children described almost a hundred and fifty years or read Little Red Riding Hood tale, is able to maintain its popularity today dominated mass media. Different versions of this anonymous tale, in different countries, the same admiration and excitement is playing by children has been described under different names.

Children of parents avoiding hazards that may be encountered in the outside world by listening to the words, careful and intelligent acting tale admonishing refrain from taking wrong decisions are generally the most popular section by children, can be said as mutual rhymes with the person who reads the book and chapter are to answer questions that can be converted into the game.

We designed for parents and children to read together with their loved ones, a happy ending, this abundant visuals application was performed in Turkish and English. In addition, application, your child's tale offers the possibility to record your voice reading to be able to listen again later. Tables will make reading more enjoyable, engaging and colors designed book was prepared starting from the game that introduced the world to ensure that your child entertained while you learn after tale.

Enjoy your reading and have fun!

Never Miss An Update!

Follow Android Blip on Facebook / Google+


How to Download / Install

Download and install Kırmızı Başlıklı Kız version 1.0 on your Android device!
Downloaded 1,000+ times, content rating: Everyone
Android package: tr.com.filliboya.cocuk, download Kırmızı Başlıklı Kız.apk

All Application Badges

Free
downl.
Android
2.2+
For everyone
Android app

App History & Updates

More downloads  Kırmızı Başlıklı Kız reached 1 000 - 5 000 downloads

Oh snap! No comments are available for Kırmızı Başlıklı Kız at the moment. Be the first to leave one!

Share The Word!


Rating Distribution

RATING
3.45
27 users

5

4

3

2

1