Ankaraka

Ankaraka Free App

Rated 5.00/5 (5) —  Free Android application by Ankara Kalkınma Ajansı

Advertisements

About Ankaraka

Ankara Kalkınma Ajansı 2010 yılında faaliyete başlamıştır. Ankara Kalkınma Ajansı; kamu kesimi, özel sektör, yerel yönetimler, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğini geliştirmek, kaynakların yerinde ve etkin kullanımını sağlayarak yerel potansiyeli harekete geçirmek, ulusal kalkınma planı ve programlarda öngörülen ilke ve politikalarla uyumlu olarak bölgesel gelişmeyi hızlandırmak suretiyle bölgedeki yaşam kalitesini artırmak ve sürdürülebilir ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamayı amaçlamaktadır.
Ankara Kalkınma Ajansı’nın misyonu: Sürdürülebilir bölgesel kalkınmayı hızlandırmak ve bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmak amacıyla; bölgeye yönelik stratejiler geliştirmek, destekler vermek, işbirliği ve koordinasyon sağlamak, izleme ve değerlendirme ile tanıtım ve iletişim faaliyetlerini yürütmektedir. Bu amaçlar doğrultusunda faaliyetlerini sürdüren Ajans’ın vizyonu ise; “Ankara’yı ekonomik, kültürel ve siyasal açıdan küresel bir başkente dönüştürecek kalkınma stratejilerinin geliştirilmesinde ve hayata geçirilmesinde öncü olmak”tır.
Ankara Kalkınma Ajansı’nın temel değerleri; katılımcılık, erişilebilirlik, tarafsızlık, şeffaflık, bilimsellik sürdürülebilirlik ve çevresel ve toplumsal duyarlılıktır. Ankara Development Agency began operations in 2010. Ankara Development Agency; public sector, private sector, local governments, promote cooperation between universities and non-governmental organizations, by providing resources are in place and effective use of mobilizing local potential, in accordance with the prescribed principles and policies in national development plans and programs to improve the quality of life in the region by accelerating regional development and sustainable aims to contribute to economic and social development.
Ankara Development Agency's mission: to accelerate sustainable development and to reduce regional disparities within the region; develop strategies for the region, give support, cooperation and ensure coordination, engages in the promotion and communication activities, monitoring and evaluation. The vision of the Agency carries out its activities in accordance with these purposes; "Ankara's economic development strategy to transform the development of a cultural and political aspects of global capital and be a pioneer in the implementation of" tar.
Ankara Development Agency's core values; participation, accessibility, impartiality, transparency, sustainability and environmental and social awareness is scientific.

Never Miss An Update!

Follow Android Blip on Facebook / Google+


How to Download / Install

Download and install Ankaraka version 1.00 on your Android device!
Downloaded 50+ times, content rating: Not rated
Android package: tr.org.ankaraka.android, download Ankaraka.apk

All Application Badges

Free
downl.
Android
3.2+
n/a
Not
rated
Android app

App History & Updates

What's Changed
Uygulamadaki gereksiz izinleri kaldırıldı. Uygulamamızı hazırlarken, daha önce yaptığımız alarmla ilgili bir uygulamamızın kaynak kodlarından yararlanmıştık. Telefonun alarmını kontrol etmek için böyle bir izin gerekiyordu.

Oh snap! No comments are available for Ankaraka at the moment. Be the first to leave one!

Share The Word!


Rating Distribution

RATING
5.05
5 users

5

4

3

2

1