Recep Tayyip Erdoğan Sözleri

Recep Tayyip Erdoğan Sözleri Free App

Rated 4.64/5 (11) —  Free Android application by Es Medya Reklam Ltd.Şti.

Advertisements

About Recep Tayyip Erdoğan Sözleri

Aslen Rizeli olan Recep Tayyip Erdoğan 26 Şubat 1954'te İstanbul'da doğdu. 1965 yılında Kasımpaşa Piyale İlkokulu'ndan, 1973 yılında ise İstanbul İmam Hatip Lisesi'nden mezun oldu. Fark dersleri sınavını vererek Eyüp Lisesi'nden de diploma aldı. Üniversiteyi Marmara Üniversitesi İktisadî ve Ticarî Bilimler Fakültesi'nde okuyan Erdoğan, bu okuldan 1981 yılında mezun oldu.

Gençlik yıllarından itibaren sosyal hayat ve siyasetle içice bir yaşamı tercih eden Erdoğan, disiplinli ekip çalışmasının ve takım ruhunun önemini kendisine çok genç yaşlarda öğreten futbolla 1969-1982 yılları arasında amatör olarak ilgilendi. Aynı zamanda bu yıllar, genç bir idealist olarak memleket meseleleri ve toplumsal sorunlarla ilgilenen Recep Tayyip Erdoğan'ın aktif politikaya adım attığı döneme rastlamaktadır.

Originally Rizeli Recep Tayyip Erdogan who was born 26 February 1954 in Istanbul. In 1965, the Kasımpaşa Piyale Elementary School, and in 1973 he graduated from Istanbul Imam Hatip High School. Difference from Eyup High School diploma courses received by the exam. University Marmara University Economic and Commercial Sciences at the Faculty Erdogan read, graduated from this school in 1981.

Since the early years of social life and Erdogan who prefer a life of domestic politics, the importance of disciplined teamwork and team spirit he taught at a very young age was interested in amateur football between 1969-1982 years. At the same time this year and, as a young idealist dealing with land issues and social problems Recep Tayyip Erdogan, coincides with the period in which active policy steps.

Never Miss An Update!

Follow Android Blip on Facebook / Google+


How to Download / Install

Download and install Recep Tayyip Erdoğan Sözleri version 1.0 on your Android device!
APK Size: 1.2 MB, downloaded 1,000+ times, content rating: Everyone
Android package: com.rte.rte, download Recep Tayyip Erdoğan Sözleri.apk

All Application Badges

Free
downl.
Android
4.0+
For everyone
Android app


Oh snap! No comments are available for Recep Tayyip Erdoğan Sözleri at the moment. Be the first to leave one!

Share The Word!


Rating Distribution

RATING
4.65
11 users

5

4

3

2

1