Merak Ettik

Merak Ettik Free App

Rated 4.89/5 (35) —  Free Android application by Myc Game Studios

Advertisements

About Merak Ettik

MERAK ETTİĞİN NE VARSA SOR

Zaman zaman hepimizin aklına takılan sorular ve bu sorular cevapsız kaldığı için uykusuz geçirdiğimiz geceler olmuştur. Veya yana yakıla konuyla ilgili bilgisi olan bir arkadaşı, hiç olmazsa arkadaşın arkadaşını aradığımız olmuştur.

Artık kafamızdaki soru işaretlerini giderecek bir web sitesi var hayatımızda; “merakettik.net”. Henüz beta versiyonu yayında olan bu sitede cevap aradığınız her türlü konu hakkında sorabilir ya da sorulmuş soruların cevaplarını okuyarak aydınlanabilirsiniz. İster çayın harareti gerçekten alıp almadığını sorun, isterseniz yemek tarifi alın, ister o sırada karşılaştığınız bir zorluğa çözüm arayın, isterseniz de başka gezegenlerdeki hayatın varlığını sorgulayın, kısacası kafanızı kurcalayan ne varsa sorun.

Soruları ve yanıtlarını okumak serbest; ancak soru sorabilmek, cevap verebilmek, sorulara ve cevaplara oy verebilmek için üye olmanız gerekiyor. Üye olmak derken gözünüz korkmasın, kısacık bir form doldurup kullanıcı adı ve şifre edinmekten bahsediyorum. Birkaç tıklama sonrasında soru cevap deryasında merak ettiklerinize cevap buluyor veya başkalarının merakını gideriyor olacaksınız.

Sitede bir de rozet sistemi mevcut, diğer üyeler sizin sorduğunuz sorulara ve başka sorulara verdiğiniz cevaplara oy verebiliyorlar (tabi aynı şekilde siz de onlara oy verebiliyorsunuz). Soru sorduğunuzda +2 puan, sorunuz pozitif oy alırsa +5 puan, cevabınız pozitif oy alırsa +10 puan, verdiğiniz cevap kabul edilirse +15 puan kazanıyorsunuz. Peki ne işe yarıyor bu puanlar? Puanlarınız arttıkça yeni bir rozet sahibi oluyorsunuz ve her üst seviyede hem popülerliğiniz artıyor, hem de yeni sıfatlar kazanıyorsunuz. Hatta bazı seviyelerde site içi birtakım özellikler de aktif hale gelebiliyor. Örneğin 10000 puan toplayıp “Uzman” seviyesine geldiğinizde başkalarının sorularını düzenleyebilme hakkına sahip oluyorsunuz. Toplamda 7 adet seviye var ve bunlar “Yeni Üye”, “Öğrenci”, “Asistan”, “Gözlemci”, “Araştırmacı”, “Bilgili”, “Uzman” şeklinde sıralanmış.

Bir atasözümüz der ki; “Adamın başına ne gelirse, ya meraktan, ya meraktan”. Bundan böyle merakımızı giderebileceğimiz, soru işaretlerimizi yok edebileceğimiz, içimizi ferahlatıp huzurlu uykular çekebileceğimiz bir site olduğuna göre merakımızdan başımıza bir şeyler gelmesi de hayli zor. Velhasıl her şey küçük bir merakla başlamıyor mu zaten? WONDERING WHAT NOT ask if you

From time to time we all think of questions attached to these questions and has spent a sleepless night because we remain unanswered. Or a friend who may have information relevant to combustion, since we have been at least call the friend of a friend.

Now there's a website that will resolve the question marks in our minds in our lives; "Merakettik.net". You can ask whatever you call enlightenment on the subject can answer at this site or by reading the publication beta version does not have the answers to the questions asked. The problem is whether the tea's temperature is actually receive, if you like recipes received, whether the search for solutions to the challenges you face then, if you wish to question the existence of life on other planets, the problem whatever that concerns you, in short head.

Questions and answers free to read; but to ask questions, to answer, you must be a member to vote on questions and answers. Do not let your eyes then become a member, fill out a form I'm talking about fleeting obtain a user name and password. Find answers in the question and answer what you wonder or ocean after a few clicks, you will eliminate the curiosity of others.

Badge system is also available on the site, other members can vote on answers to questions and other question you asked (of course you can also give them vote the same way). +2 Points when you ask questions, if you have questions received positive votes +5 points if your answer is positive votes get +10 points, +15 points you earn your response is accepted. So this is how it works Points? Are you going to have a new badge increases your score and each level is increasing and your popularity, as well as you earn new adjectives. Even some properties in some levels can become active within the site. For example 10000 points gathered "Expert" when you reach the level you have the right to edit other people's questions. There are 7 levels in total, and these "New Member", "student", "assistant", "observer", "researcher", "knowledgeable", "experts" in the form of popularity.

We have a proverb that says; "If what happened to the man came, either out of curiosity or out of curiosity." Henceforth we can resolve our curiosity, we can not question our mark, we can take a site within our ferahlatıp peaceful sleep is not something that happened to us by our curiosity is also very difficult. Do not start a curiously little short, everything already?

How to Download / Install

Download and install Merak Ettik version 1.0 on your Android device!
Downloaded 100+ times, content rating: Not rated
Android package: com.merakettik.merakettik, download Merak Ettik.apk

All Application Badges

Free
downl.
Android
4.0+
n/a
Not
rated
Android app


Oh snap! No comments are available for Merak Ettik at the moment. Be the first to leave one!

Share The Word!


Rating Distribution

RATING
4.95
35 users

5

4

3

2

1