Kelime Oyunu

Kelime Oyunu Free Game

Rated 4.35/5 (120) —  Free Android application by Taha Games

Advertisements

About Kelime Oyunu

Haydi sözcük bulmaca tutkunları buraya!!! Sözcükleri en hızlı siz bulun, yüksek puanlar kazanın ve arkadaşlarınızla ve diğer Sözcük Bulmaca oynayanlarla yarışın...
Piyasadaki en iyi Sözcük Bulma oyunlarından biri. Eğlen, yeni şeyler öğren ve kelime dağarcığını zenginleştir.
Minibüsü beklerken, öğle molalarınızda yada başka herhangi bir fırsatta. Tabletini veya cep telefonunu çıkar ve bulmacaları çözmeye başla. Her bulmaca sever için farklı bulmacalarımız var. Amatör için uygulanan kolay seviye bulmacalarımızdan tut, kafanızı kesinlikle yoracak zor bulmacalarımıza kadar.
Kelime Avı ile bilindik kelime oyunlarının aksine hiç sıkılmayacak, daha çok kelime türetmekten kendinizi alamayacaksınız. Bu eğlenceli kelime oyunuyla kelime haznenizi her gün daha güçlendirecek, her geçen gün yeni bir rekor kıracaksınız. Tek yapmanız gereken harflere hükmetmeniz.
Sözcük Bulmaca levellara göre farklı zorlukta, bir tahtaya karışık bir şekilde yerleştirilmiş kelimeleri en hızlı şekilde bulma oyunudur. Sözcükleri parmağınızı her bir harften sonra sağa, sola, yukarı, aşağı veya çapraz harflere götürerek bulabilirsiniz. Bulmanız gereken kelimeler ipucu olarak size verilmiştir.
Kelime buldukça kelimenin uzunluğuna ve geçen süreye göre puan hesaplanır. Kelime uzunluğu alınan puanı artırır. Aynı zamanda kelimeler ne kadar kısa sürede bulunursa alınan puan da o kadar fazla olur.
Kelime Avı’nı başarılı kılan tüm oyuncularımıza sonsuz teşekkürler. Türkiye'nin fenomen oyunu Kelime Avı, 2. oyunuyla karşınızda! Kelime Avı’nı yepyeni grafikler, dinamikler ve oyun modları ile çok daha eğlenceli, çok daha heyecanlı bir boyutta yaşayın.
Merakla beklenen Kelime Avı artık Android markette.
Oyunun Özellikleri;
*HD kalitede oyun keyfi.
*Kolay kullanım.
*Hem de ücretsiz!
*Telefon / Tablet çeşitli aygıt optimizasyonu
* Kelime arama ve triviayı birleştiren bir oyun.
* Tüm yaş grupları için mükemmel.
* Sözcük bulmaca türkçe
* Türkiye’nin en çok oynanan Kelime oyunu!
İyi oyunlar, Herkese iyi eğlenceler... Come word puzzle enthusiasts here !!! Words to you the fastest, earn high scores and compete with friends and other words of those who play Puzzle ...
Finding one of the best word games on the market. Have fun, learn new things and enrich the vocabulary words.
Van waiting, your lunch break or any other occasion. Remove the tablet or mobile phone, and start solving puzzles. Our puzzles are different for each puzzle lovers. Grab our easy level puzzle that apply to amateur, certainly up to our tricky puzzles to work out your head.
Unlike the familiar word game Words will never get bored with hunting, you will not get yourself more words derive from. This will strengthen your vocabulary with fun word game every day, you'll set a new record every day. You dominate the letters you need to do.
Word puzzle based on a different difficulty level, is a board placed in a way that words mixed fastest way to find the game. Finger after each letter words left, right, up, down or diagonally you can find by taking letters. Words are given to you as you need to find a clue.
Word length of the odd word and calculated points compared to last time. Word length increases the scores. It also is found in words how soon the scores it becomes.
Many thanks to all our players who make successful Word Hunt. Turkey's phenomenon game Word Hunt, available as a 2 game! Word Hunt the new graphics, a lot more fun and dynamic game modes, to live in a more exciting dimension.
Word Hunt is now on the Android market anticipated.
Features of the game;
* HD-quality games to enjoy.
* Easy to use.
* It's free!
* Phone / Tablet various device optimization
* Keyword search and a game that combines trivia.
* Perfect for all age groups.
* Words puzzle Turkish
* Turkey's most played word game!
Good game, good luck to everyone ...

How to Download / Install

Download and install Kelime Oyunu version 1.0 on your Android device!
Downloaded 10,000+ times, content rating: Everyone
Android package: com.Taha.crossword, download Kelime Oyunu.apk

All Application Badges

Free
downl.
Android
2.3+
For everyone
Android game

Game History & Updates

More downloads  Kelime Oyunu reached 10 000 - 50 000 downloads
More downloads  Kelime Oyunu reached 5 000 - 10 000 downloads
More downloads  Kelime Oyunu reached 1 000 - 5 000 downloads
Name changed  Name changed! Kelime Avı now is known as Kelime Oyunu.

Oh snap! No comments are available for Kelime Oyunu at the moment. Be the first to leave one!

Share The Word!


Rating Distribution

RATING
4.45
120 users

5

4

3

2

1