Kelime Oyunu

Kelime Oyunu Free Game

Rated 4.23/5 (168) —  Free Android application by Kalkan Studio

Advertisements

About Kelime Oyunu

Çapraz kelime bulmaca oyunu ile eğlenceli zaman geçirirken hafızanızı ve bulmaca çözme becerinizi test edebilirsiniz.
Türkçe kelime ve sözcük dağarcığını artırmak ve zeka gelişimi sağlamak için siz de deneyin. Kelimeleri ne kadar çabuk bulup oyunu tamamlarsanız, o kadar yıldız kazanabilirsiniz. Aynı sözcük ve kelimeleri içeren bulmacayı tekrar tekrar oynayarak kendinizi geliştirin.
Çapraz bulmaca olarak da bilinen kelime bulmaca oyunu ile arkadaşlarınız arasında yarışabilirsiniz.

Kelime Oyunu ile eğlenin.
Oyun içerisinde, Dizi film, sinema, otomobil ve bilgisayar gibi ana kategoriler altında bir çok bulmaca yer alıyor. Her bulmaca konusu ile ilgili kelimeleri içermekte.

Oyunu oynamak için beğendiniz bir kategoriye dokunun. Açılan bulmacalardan birini seçin ve oyuna başlayın. Bulmanız gereken kelimeler ekranın alt kısmında görünecek. Bu kelimeler bulmaca içerinde işaretleyin. Doğru işaretlediğinizde bir ses duyacaksınız ve kelime fark bir renk ile boyanacak. Tüm kelimeleri bulduğunuzda oyunu tamamlamış olacaksınız. Tabi en kısa sürede tüm kelimeleri parmağınız ile kaydırarak işaretlemiş olmalısınız. Kısa sürede bulmacayı çözmeniz skor puanınızı artıracak.

Beyin jimnastiği yapmak, hafıza güçlendirmek ve çocuklar, gençler için alıştırma çalışmaları için oldukça faydalı olacaktır.
Kelime oyunu içerisinde, zararlı olabilecek kelimeler filitrelenmiştir. Gönül rahatlığı ile çocuklarınız ile de oynayabilirsiniz.

Bulmacayı ne kadar hızlı çözerseniz o kadar çok yıldız ile tamamlamış olacaksınız. Arkadaşlarınız ile daha fazla yıldız kazanmak içinde yarışabilirsiniz. You can test your fun when migrating memory and puzzle-solving skills with cross-word puzzle game.
Turkish words and improve your vocabulary and you also try to provide intelligence development. The sooner you complete the game to find words, so you can earn stars. Improve yourself playing again and again containing the same word and word puzzles.
You can compete with your friends in the game known as crossword puzzles, word puzzles.

Have fun word game.
In the game, Array movie theater, is located under the main categories such as puzzle a lot of cars and computers. Each puzzle contains words related to the subject.

Like to Play Tap a category. Select one from the pop-up puzzle and start the game. You need to find the words that appear at the bottom of the screen. The mark includes words in this puzzle. When you select the correct word and you will hear a sound to be painted with a color difference. When you find all the words you have completed the game. Of course, all the words must be marked as soon as possible by sliding your finger. As soon as you solve the puzzle score will increase your score.

Train your brain to do is to strengthen memory and kids will be very useful for training activities for young people.
In word game, it is filtered, words that can be harmful. You can play with your children with peace of mind.

The faster you solve the puzzle will be completed with what so many stars. You can compete with your friends to earn more stars.

How to Download / Install

Download and install Kelime Oyunu version 1.1 on your Android device!
Downloaded 50,000+ times, content rating: Everyone
Android package: com.kirezci.kelimeoyunu, download Kelime Oyunu.apk

All Application Badges

Free
downl.
Android
2.3+
For everyone
Android game

Game History & Updates

More downloads  Kelime Oyunu reached 50 000 - 100 000 downloads
More downloads  Kelime Oyunu reached 10 000 - 50 000 downloads
More downloads  Kelime Oyunu reached 1 000 - 5 000 downloads
Name changed  Name changed! Türkçe Kelime Bulmaca Oyunu now is known as Kelime Oyunu.

Oh snap! No comments are available for Kelime Oyunu at the moment. Be the first to leave one!

Share The Word!


Rating Distribution

RATING
4.25
168 users

5

4

3

2

1